Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vranovské okruhy - part 1

19. 5. 2009

Začátek května 2009 pro mne byl ve znamení čtrnáctidenního pobytu na Vranovské přehradě.

           Takže na pořadu dne byla silnička, horák a běh. No a že Znojemsko a Rakousko nejsou nuda se budu snažit dokázat v následujících řádcích........

Hardeggské kroužení

   První trasa vedla snad k nejprofláknutější vyhlídce, kterou může Vranovsko nabídnout. Trasu jsem absolvoval na horském kole a je vhodná jak pro kvalitní tréning, tak pro vyjížďku. Nedoporučuji pro trekkingová kola a pro slabší nátury. Část trasy je opravdu husté stoupání v terénu.

Trasa začíná  končí na vranovské pláži. Krátce po startu je potřeba pěšmo překonat most přes zátoku (je tam dopravní značka přikazující sesednutí z kola) a vesele po přehradě do Vranova. Zde je možno se pokochat siluletou vranovského zámku, který se tyčí nad městysem. Ve Vranově pokračuje trasa směrem na Přední Hamr a Zadní Hamr. Za Zadním Hamrem se dostanete přímo do srdce NP, takže s úctou a poděkováním pro ochranáře uvidíte řeku Dyji a jako na jediném místě v celém NP můžete vychutnat jízdu podél Dyje po zhrublé, asfaltové cestě, která vás zavede až k lanovému mostu.

Dále je to trošku hardcore, stoupák na Čížov je v čistokrevném terénu s úžasným převýšením. K rozcestí "Pod Větrníkem" budete stoupat z nadmořské výšky cca 320 metrů do pětistovky- a to na necelých dvou kilometrech. Dále po asfaltu do Čížova. V Čížově stojí za zastavení pozůstatky "Železné opony". Na vlastní oči se můžete podívat na plot, který nás odděloval od Rakouska, včetně ukázky ženijně-technických zátarasů a strážních věží.

Cesta se line dále k Rakousku mírně zvlněným terénem a po asfaltu. V přechodu do dvanáctistupňového klesání je opoměrně nenápadná odbočka vpravo- k vyhlídce.

Vyhlídka je úchvatná. Scenérie krajiny a malé vesnice, které vévodí hrad je nepopsatelná a fotka to kazí. je to asi středobod celé výpravy a určitě poslední záživnější věc pro bikera. V Rakousku se totiž MTB nepěstuje, nepodporuje a do lesa je vstup zakázán...... Zde také končí část vhodná pro tréning a nezbývá nic jiného, než se vrátit. Výlet ovšem pokračuje dál........

Po sešupu do Hardeggu následuje poněkud delší výšlap do kopce nad vesnicí směrem na Merkersdorf kolem Hardeggského hradu, který je veřejnosti přístupný a je zde možno koupit pas pro prohlídku hradu a zámku v Riegersburgu. Platit můžete jak v Eurech, tak v Korunách, nebo i karou EC/MC (ne Visa).

Cesta vede po pověstných rakouských silnicích, takže nic nepřekonatelného. Nad Hardeggem je středisko pro rakouskou část NP včetně krátké naučné stezky a parkovištěm pro kola. Je zde možno posedět a dát si nějaké občerstvení.

Rakousko je zemí protikladů, reklamy tahají brázdit Alpy a užívat si volnosti a přírody. Skutečnost je zcela jiná. I mimo NP Thaytal se biker na polní cestu nedostane a mimo asfalt se nesmí jezdit. pokud narazíte v této části Rakouska na cyklostezku, nečekejte nic jiného, než průjezd mezi nekonečnými lány obilovin a řepky olejky. Kladem je extrémní kvalita asfaltového povrchu, takže cesta ubíhá rychle. Také značení cyklostezek je úchvatné. Zapomeňte na čísla a barvy. prostě pojedete po smajlíkovi a žabičce...

V Merkelsdorfu se nachází zřícenina hradu "Kaja". Bohužel, až k hradu se na kole opět nedá dostat, takže zhruba 300 metrů musíte absolvovat pěškobusem. Až uvidíte kvalitu povrchu těchto tříset metrů, začne vám hodně vrtat hlavou, proč tomu tak je, když tady stopu neudělám ani autem...... , asi kvůli bezpečnosti chodců.

Po pro bikera poměrně nudné cestě se dostsanete do Riegersburgu. Zde se nachází zámek s nejstarším psím hřbitovem v Rakousku a mnoho jiných zajímavostí- už jen pro ten důvod, že zámek je obydlený a slouží majitelům dodnes jako sídlo musím prohlídku zámku doporučit. Zažijete jiný pohled na dějiny.

Zbytek cesty je o krajině a pohodové jízdě.

 

Souhrn:

délka: 57km

náročnost: úvod náročný ( lze se vyhnout přes Onšov a křižovatku před Lesnou), středně náročná trasa vhotná pro trekkingová kola (mimo úvod)

atrakce: Vranovská přehrada, pozůstatek železné opony, Hardeggská vyhlídka, hrad Hardegg, hrad Kaja,  Riegensburgský zámek.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Vranov 2009- 01

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář